top of page

פרידה קאלו

מגדלנה כרמן פרידה קאלו קאלדרון נולדה (Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón) ב־6 ביוני 1907. האומנית טענה מאוחר יותר שנולדה ב־6 ביולי 1910 כדי שהתאריך יתאם לתקופה בה פרצה המהפכה המקסיקנית. מומחים האמינו שהיא נולדה עם שדרה שסועה (ספינה ביפידה). בגיל שש לקתה בפוליו שאילץ אותה להישאר בביתה חודשים מספר, הרחק מבני גילה. בצל אותה ילדות בודדה, חלמה פרידה קאלו המופנמת להיות רופאה.

כשהייתה בת 18 עברה תאונת דרכים קשה כשהאוטובוס שהסיע אותה מהלימודים הביתה התנגש ברכבת קלה וקורת ברזל שיצאה מהמקום חדרה את גופה. היא ניצלה אך סבלה משברים באגן, בצלעות ברגלים ובעצם הבריח. אחרי חודשים של החלמה השיקום, ניסתה לשוב לשגרת חייה אך סבלה מכאבי גב עזים. בדיקות רפואיות קבעו שחוליות בגבה זזו ממקומן והיה עליה ללבוש מחוך מגבס שריתק אותה למיטת חוליה. חייה לא שבו לסדרם וחלומה להיות רופאה התנפץ.

אולם הוריה עודדו אותה לצייר במהלך השיקום ופתחו בפניה דלת חדשה: אל האומנות. את כאבה תיארה פרידה בדיוקנאות העצמיים הרבים שציירה. היא רמזה בהם על מצבים אישיים שחוותה, על מחלתה, על התאונה אך גם על סוגיות חברתיות-תרבותיות. היא תיארה עצמה בדרך כלל בארשת חמורת סבר ולעיתים מזילה דמעה. לא פעם הופיעה עם גבה מחוברת וצל של שפם. אולם למעט צילום אחד בו היא נראית מחייכת, פניה תמיד היו קפואות - אולי מפני שלא אהבה את השיניים שלה והעדיפה להסתיר אותן.

חרף הבעתה הסתומה, ציוריה עשויים לרמוז דווקא על ייסורים המסבירים נוכחות של איברים אנטומיים מפוזרים על פני הבד. דמותה בלטה פעמים רבות על רקע מופשט. פעמים אחרות הופיעו בציור חיות למיניהן או עלווה סבוכה. האומנית הפילה לא פעם בעקבות תאונת הדרכים הקשה שעברה והרבתה לייצג זאת ביצירתה לצד הכאבים שהיו מנת חלקה: אלו מגולמים בדם, עצמות, במחוך האורטופדי שלה וכיוצא בזה. ביצירה "עמוד השדרה המנופץ" (1944) תיארה פרידה את עצמה על-פני נוף צחיח. פלג גופה העליון הוקף ברצועות מתכת המכוסות בבד בכדי למנוע מגופה להתעוות. שבריריותה מודגשת על-ידי עמוד השדרה הסדוק שלה. למרות הדמועות הזולגות על פניה, אין זה בהכרח במפגן של צער אולי דווקא של כוח. מבטה המתריס מפלח את הקהל הצופה. אולי זו דווקא אותה נחושה שאפשרה לפרידה קאלו להמשיך לצייר, גם ברגעים הכואבים ביותר.

ציוריה של פרידה קאלו הושפעו גם ממסעותיה בארצות הברית, מזרם הסוריאליזם, מעבודתו של זיגמונד פרויד, מציוריו של פיטר ברויגל והירונימוס בוש או מסגנונו של אנרי רוסו (המוכס). אך היא סירבה להשתייך לתנועה אומנותית באשר היא והעדיפה לתת ביטוי ללאום שלה ולאישיותה ביצירתה.

פרידה קאלו הציגה את עבודותיה בתערוכה מסודרת וגדולה פעם אחת בלבד - בגלריית ז׳וליין לוי בניו יורק בין ה־1 וה־15 בנובמבר 1938. הגלריה פעלה בין 1931 ל־1949 במנהטן והיוותה במה פורת ליצירה הסוריאליסטית, לצילום ולקולנוע ניסיוני. הציגו בה בין השאר ג׳אקומטי, מגריט, מאן ריי וארשיל גורקי.

למרות המגבלות והכאבים שליוו אותה כל השנים, שחתה פרידה קאלו נגד הזרם. היא הייתה ביסקסואלית ויוחסו לה מערכות יחסים עם הזמרת ז׳וזפין בייקר ואפילו עם טרוצקי. השילוב הסגנוני שייחד אותה, קידם את יצירתה ואורח חייה המיוחד לצד סיפור חייה הטראגי, מותה בגיל 47 ואורח חייה הבלתי מתפשר הפכו אותה לאיקונה ולשם מהדהד ופורץ דרך בעולם האומנות.

נתן.


תמונה א': פרידה קאלו, 1932

תמונה ב':פרידה קאלו, 1919

תמונה ג': פרידה קאלו, עמוד השדרה המנופץ, 1944, שמן על לוח, 43x33 ס"מ, אוסף דולורס אולמדו, מקסיקו סיטי.

תמונה ד':פרידה קאלו, דיוקן עצמי עם קוף ותוכי, 1934, שמן על לוח, 43x65 ס"מ, אוסף דולורס אולמדו, מקסיקו סיטי.

 

(Es) Acte de naissance de Frida Kahlo : http://www.rcivil.cdmx.gob.mx/museo-media/FRIDA_KAHLO_Nacimineto.pdf

Gardou, Charles. « Frida Kahlo : de la douleur de vivre à la fièvre de peindre ». Reliance 4/2005 (no 18) : 118-131.

http://esciencenews.com/articles/2012/04/23/a.new.diagnosis.frida.kahlos.infertility

Herrera, Hayden. Frida, biographie de Frida Kahlo. (trad. de l'anglais par Philippe Beaudoin). Paris : Librairie générale française, 2003.

https://artsandculture.google.com/story/EQICSfueb1ivJQ?hl=fr

https://www.youtube.com/watch?v=onqgd8HOANE

 
136 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page