סלבדור דאלי - התמדת הזיכרון

עודכן: 4 ביוני 2021

כשעמדתי לכבות את האור, נגלה לעיניי הפתרון: שני שעונים רכים, האחד תלוי באומללות על ענפי עץ הזית... הכנתי את פלטת הצבעים שלי ונגשתי לעבודה... (סלבדור דאלי)

'התמדת הזיכרון' (The Persistence of Memory) היא יצירתו המפורסמת ביותר של סלבדור דאלי (Salvador Dalí). השעונים הנוזליים האלמותיים של הצייר הקטלאני פותחים בפנינו דלת לעולם של סמלים – בין מציאות ודמיון. בספרו ‘חייו הסודיים של סלבדור דאלי’, סיפר הצייר על התהליך שהוביל אותו ליצירה זו: "באותו הערב, עמדנו גאלה ואני לצאת עם מספר חברים לתיאטרון. אך הייתי עייף מהרגיל, ראשי כאב ולכן לא יצאתי. רציתי לשכב לישון מוקדם.

בסוף הארוחה קינחנו בגבינת קממבר. כשכולם עזבו ישבתי ליד השולחן זמן מה והתחבטתי בבעיות הפילוסופיות של גבינת הקממבר הכל-כך רכה. קמתי ונכנסתי לסטודיו, הדלקתי את האור כדי לבחון יצירה שעליה עבדתי באותה העת: היה זה נוף ליד העיירה פורט ליגת. סלעיו הוארו בדמדומים; בחזית עמד עץ זית כרות ועירום. ידעתי שהאווירה שהצלחתי ליצור בציור תקבל תפנית מפתיעה - אבל לא ידעתי בדיוק איזו...כשעמדתי לכבות את האור, נגלה לעיניי הפתרון: שני שעונים רכים, האחד תלוי באומללות על ענפי עץ הזית... הכנתי את פלטת הצבעים שלי ונגשתי לעבודה..."גודלו הקטן של הציור וקוויו המדויקים מתכתבים עם האומנות הפלמית של המאה ה-15: הם מזמינים אותנו לבחון את היצירה במלוא תשומת הלב - מקרוב. על הבד נמרחים ארבעה שעוני כיס שהזמן ריכך. מרקמם הנוזלי בנוף הקטלאני נעשה ככל הנראה בהשראת גבינת הקממבר הרכה שאכל דאלי לארוחת הערב.

מלפנים, על הקרקע שרועה צללית חסרת צורה. נימוחה כמו השעונים - רכה כמו גבינת קממבר. ביצירתו, דאלי מטיל ספק ביכולתנו לאלף את הזמן ולהקפיא את הרגע. זו מטאפורה של הזמן החולף. רגע שבו השניות פסקו מלכת והדקות נמתחות כמו גומי. בחינה מדוקדקת של הפרטים ביצירה מחזקת את הטענה: זבוב שנח על השעון במרכז מתגרה בצופה.

זבובים היו מוטיב שכיח באומנות הרנסנס: הם הוספו ליצירות כחותם ליכולותיו הטכניות של האומן בחיקוי המציאות וביצירת תעתוע בעין הצופה. כאן מקבל הזבוב משנה תוקף: הוא מדגיש את יכולותיו הטכניות של דאלי ואת תנועתו המתמדת של הזמן: הוא לא שייך ליצירה ועל כן אינו תלוי בזמן - ביכולתו לצאת מהציור כשיבחר.

הנמלים שמכרסמות את השעון הכתום שעל השולחן, סימלו אצל דאלי את הריקבון. הן מדגישות את תנועתו הבלתי פוסקת של הזמן ומנכיחות את המוות והכליה שאופפים את היצירה. האמנם מנסה דאלי להדגיש את מאבקנו האבוד בנצח? נדמה כי הוא מוביל אותנו במשעולי החידלון שמרכסם בכולנו.


נתן.


בתמונה: סלבדור דאלי, התמדת הזיכרון, 1931, שמן על בד, 24x33 ס"מ, המומ"א, ניו יורק.

 

Arasse, Daniel. L’annonciation italienne, une histoire de perspective. Paris: Hazan, 2010.

Arasse, Daniel. On y voit rien. Paris : Denoël, 2005.

https://www.kazoart.com/blog/oeuvre-a-la-loupe-la-persistance-de-la-memoire-dali/

https://major-prepa.com/culture-generale/la-persistance-de-la-memoire-salvador-dali/

Salcman, Michael. The Persistence of Memory (1931) by Salvador Dalí (1904-1989), World Neurosurgery 76, 5 (November 2011): 364-367.

Shanes , Eric. Salvador Dalí New York. New York: Parkstone International, 2014.

 

#dali #memory #watch #liquid #time #surrealism

168 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול