וינסנט ואן גוך - דיוקן עצמי עם אוזן חבושה

וינסנט ואן גוך (Vincent van Gogh) צייר את הדיוקן העצמי עם האוזן החבושה באמצע חודש ינואר 1889, כשבוע לאחר שובו לחדרו שבעיר ארל (Arles), מאשפוז בן שבועיים בבית החולים. האומן בן ה-35 התאושש מפציעה חמורה שהסב לעצמו בליל ה-23 בדצמבר, אחרי ויכוח סוער עם ידידו פול גוגן (Paul Gauguin). גוגן הגיע לארל חודשיים קודם לכן כדי להקים יחד עם ואן גוך בית מלאכה בביתו הצהוב שבעיר. אולם חילוקי הדעות בין השניים לא אחרו להופיע.

גוגן שהיה שתלטן הפציר בידידו להתרחק מטכניקת ההתבוננות הישירה בטבע לטובת עבודה מבוססת דמיון וסמלים. המזג השונה והגישה האומנותיות המנוגדת של השניים העכירה כל כך את היחסים ביניהם עד שואן גוך, שכבר היה מעט מעורער תקף את גוגן והבריח אותו לצמיתות. מעט ידוע על אותן השעות שבילה ואן גוך בגפו בביתו. אך משערים שעם בוא הליל הוא עמד מול הראי, ובעדינות גדולה חתך את אוזנו בתער. הפציעה הייתה חמורה מאוד, הוא איבד דם רב והיה עליו לספוג אותו סדינים.

המסתורין שאופף את אוזנו החתוכה של ואן גוך העלה פרשנויות רבות לאורך השנים. ספרה של ההיסטוריונית ברנדט מרפי (Bernadette Murphy), Van Gogh's Ear The True Story מ-2016 חושף עובדות חדשות. מרפי מראה בין השאר שבניגוד לסברה הרווחת, ואן גוך חתך את אוזנו השמאלית בשלמות ולא רק את התנוך. כך או כך, ואן גוך מתאר את עצמו במקום שמזכיר את בית המלאכה הקטן בקומת הקרקע של הבית הצהוב. מאחוריו עומד כן ציור ועליו בד לבן, כשמנגד תלוי הדפס יפני. ואן גוך החזיק מאות הדפסים יפנים. הוא נמשך מאוד לסגנון. הוא דלה מהם השראה ביצירותיו ואפילו עזב את פריז לדרום צרפת בחיפוש אחר הצבעים הבהירים והסצנות הכפריות שמזכירות אותם. למרות שצילום מעיד כי ההדפס שתלוי מאחורי האומן אכן נתלה בבית המלאכה שלו, ההדפס שבציור לא תואם את המקור בגודלו או במיקומו. רוב הדיוקן, למעט ההדפס שורטט בפחם על הבד ואחר כך נצבע בנגיעות מהירות. המשטחים השונים נצבעו בגוונים שונים ובמשיכות מכחול עבות. עור הפנים והלחיים עוטרו בכתום וסגול, בורוד ובחום. בין 1886-1889, צייר ואן גוך כשלושים וחמישה דיוקנאות עצמיים. בכל דיוקן הוא חשף את עצמו ואת זהותו בפני העולם שבחוץ. בדיוקן זה, שילוב ההיבט הנפשי, זיכרון הכאב והטכניקה הנועזת והמגוונת שלו חישלו וחיזקו את זהותו האומנותית, אולי מפני שמדובר ברגע האפל בחייו.

נתן


1. וינסנט ואן גוך, דיוקן עצמי עם אוזן חבושה, 1889, שמן על בד, 65x50 ס"מ, גלריית קורטו, לונדון.

 

Karen Serres. La collection Courtauld: Le parti de l'impressionnisme. Paul Holberton, 2019.

Bernadette Murphy. L'oreille de van Gogh. Actes sud, 2017

 

#ואן_גוך #גוגן #אוזן #דיוקן #Artinablink #אומנותכהרףעין

78 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול