גוסטב קייבוט - משייפי הפרקט

לא פעם הוצגו האיכרים או הפועלים הכפריים בציוריהם של ציירים מהמאה ה-19 כמו ז'אן פרנסואה מייה (Jean François Millet) או גוסטב קורבה (Gustave Courbet). אך 'משייפי הפרקט' (Les raboteurs de parquet) של גוסטב קייבוט (Gustave Caillebotte) היה בין הייצוגים הראשונים של מעמד הפועלים 'העירוני' באומנות המערבית. כמו מייה וקורבה, קייבוט נתפס כאומן ראליסט: הוא תיאר סצנות מציאותיות מחיי מעמד הביניים, ללא התחשבות במדרג האומניות האקדמי שנתן חשיבות גדולה ליצירות מיתולוגיות, דתיות או היסטוריות - הסגנון שכיכב באותה התקופה.

עם זאת, קייבוט דווקא כן הדגיש את הכשרתו האקדמית בציור זה: היצירה מלוטשת. הפרספקטיבה, שצוללת אל עומק הציור ובזווית אלכסונית מגרה את העין וממקדת את מבטנו בפעולתם של שלושת הפועלים. אלו כורעים על רצפת הפרקט במערך המזכיר משולש שוכב שקודקודו בחזית. השלושה רזים אך חסונים - ברור כי הם מתאמצים ויגעים מעבודתם. הקומפוזיציה מושכת את העין ימינה אל הקיר ולמרות שהחדר פתוח, היא סוגרת על הפועלים. פלג גופם העליון חשוף, שריריהם בולטים, ונוצר הרושם כי הם מזיעים. תנוחתם המתאמצת, הלכלוך וכלי העבודה שעל הרצפה, והתיקים המושלכים בפינת החדר מדגישים את המפגש הארעי שבו נכחו שלושתם.

קייבוט אף הרכין את ראשם של הפועלים והסתיר את פניהם ובכך נטל מהם חלקים מזהותם וקיבע אותם בתפקידם. גם למקום הצבתם היה תפקיד חשוב בהעברת התחושה: השלושה משייפים רצפת פרקט יקרה בדירה גדולה בפריז. עושר שגם מומחש באמצעות גדר המתכת המחושלת בחלון. זו מדגישה אותו ואת האור הבוקע ממנו ומאיר על חלל החדר. אך למרות התאורה הרבה, פני הפועלים שרויים בעלטה יחסית.

כשהוצגה היצירה בסלון הפיסול והציור בשנת 1875, היא נדחתה על-ידי חבר השופטים. אלו נרתעו מהדיוק הבוטה שלה: סצנה קרה ונקיה מדי, מחזה שגרתי וחסר עניין - הם טענו. קייבוט לא התייאש והציג את ציורו בתערוכה האימפרסיוניסטית השנייה (1876). האמנם מדובר ביצירה ראליסטית?

בחירתו של קייבוט, שהיה הבורגני, לתאר את קשיי הפועלים בליטוש רב כל כך, פגמה באופייה הראליסטי: המסר החברתי שאפיין את היצירות הראליסטיות נעדר ממשייפי הפרקט, כאילו ומדובר בתמונה שנעשתה בחטף ותיעדה רגע מקרי ושגרתי לחלוטין. זו ככל הנראה הסיבה שהסופר והעיתונאי אמיל זולא (Emile Zola) הסתייג מהיצירה כשאמר כי היא: "בורגנית מרוב דיוק".

נתן.

בתמונה: גוסטב קייבוט, משייפי הפרקט, 1875, שמן על בד, 102x146 ס"מ, מוזיאון ד'אורסה, פריז.

 

https://m.musee-orsay.fr/fr/oeuvres/commentaire_id/les-raboteurs-de-parquet-7073.html

https://histoire-image.org/fr/etudes/ouvrier-artisan

https://www.youtube.com/watch?v=UjKlVS5sNJM

 

#גוסטבקייבוט #קייבוט #ראליזם #משייפיהפרקט #ציור #פועלים #בורגנות #צרפת #אומנותכהרףעין #caillebotte #gustavecaillebotte #lesraboteursdeparquet #realism #reamisme #art #artinablink

26 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול