תסמונת סטנדל - האם אפשר לסבול מעודף אומנות?

הייתה בי תחושה שמיימית, כפי שרק אומנות ורגשות תשוקה יכולים להצית. כשעזבתי את סנטה קרוצ'ה הדופק שלי היה מהיר, נגמרו בי החיים, פחדתי לצעוד מחשש שאמעד. (סטנדל).

תסמונת סטנדל - מכלול של הפרעות נפשיות שמתפרצות אצל אנשים מסויימים עם חשיפתם לעומס יתר של יצירות אומנות. בביקורו בפירנצה בינואר 1817, נכנס הסופר הצרפתי הידוע סטנדל (Stendhal) לבזיליקת סנטה קרוצ'ה (Basilica di Santa Croce) בפירנצה - שגדושה ביצירות אומנות מרהיבות, והרגש היה בשיאו. הוא כרע על ספסל תפילה ומתח את ראשו לאחור בהערצה: “הייתה בי תחושה שמיימית, כפי שרק אומנות ורגשות תשוקה יכולים להצית. כשעזבתי את סנטה קרוצ'ה הדופק שלי היה מהיר, נגמרו בי החיים, פחדתי לצעוד מחשש שאמעד," סיפר הסופר. נדמה שסטנדל חוה את מה שייקרא לימים 'תסמונת פירנצה' או 'תסמונת סטנדל'. התופעה תועדה במחקרה של ד"ר גרציאלה מג'ריני (Graziella Magherini), שבחנה 106 מקרים של תיירים ממדינות זרות שהגיעו לבית-החולים סנטה מריה נואובה (Santa Maria Nuova) בפירנצה. המטופלים הציגו תסמינים קליניים שתאמו את חוויתו של סטנדל בעת ביקורו בבזיליקת סנטה קרוצ'ה. תופעה דומה, תיאר גם הפסיכיאטר היפני הירואקי אוטה (Hiroaki Ota) ב-1986 כשצפה במספר מטופלים שהראו, אחרי ביקור בפריז, סימני סחרחורת, טכיקרדיה (אוץ לב), קוצר נשימה תסמינים נשימתיים והזיות. מממצאיו של ד"ר אוטה, עולה כי התסמינים הופיעו בעקבות זעזוע גדול שחוו המטופלים כשנחשפו לראשונה ליצירות אומנות במקום זר ובתרבות שונה משמעותית משלהם. אחרי 20 שנות מחקר, פרסמה ד"ר מג'ריני ב-1989 את ממצאיה. עולה כי התסמונת שאבחנה אצל מטופליה נמשכה בממוצע בין יומיים לשמונה ימים והתבטאה במקרים רבים בכאבים בחזה, תשישות וחרדה. במקרים חריגים סיפרו חלק מהנבדקים כי ניסו לגרום נזק ליצירות שעוררו בהם אי נחת ותחושת מתח גדולה. עם זאת ניתן לפקפק בקיום תסמונת סטנדל, שכן ד"ר מג'ריני עקבה אחרי מאה נבדקים בלבד, מדובר במדגם קטן ביחס למספר התיירים בפירנצה שגדול בהרבה. ומה אם הופעת התסמונת אינה אלה תוצאה של מרכיבים שגרתיים לחלוטין כמו תשישות או לחץ השכיחים אצל תיירים? מנגד, נתונה התסמונת לפרשנויות פסיכואנליטיות ונוירוביולוגיות בעיקר מפני שהאזורים במוח שמופעלים עם התפרצותה זהים לאלו שמופעלים במוח כשאנו מתבוננים ביצירת אומנות. אולי תסמונת סטנדל היא ביטוי ליופי שמתבטא בשחזור כואב של רגעים בחסות האומנות...כפי שאמר סטנדל: "יופי אינו אלא הבטחה לאושר". נתן. בתמונה: סנדרו בוטיצ'לי, הולדת ונוס (תקריב), 1485, טמפרה על בד, 172x278 ס"מ, גלריית אופיצי, פירנצה.

 

Leonardo Palacios-Sánchez et al. “Stendhal Syndrome: a Clinical and Historical Overview.” Arquivos de neuro-psiquiatria 76, 2 (2018): 120–123.

Claudia Innocenti, Giulia Fioravanti, Raffaello Spiti et Carlo Faravelli. "The Stendhal syndrome between psychoanalysis and neuroscience". Rivista Di Psichiatria 49 (no 2),‎ mars 2014: 61–66.

Amâncio EJ. "Dostoevsky and Stendhal’s syndrome". Arq Neuropsiquiatr 4 (63), 2005: 1099-1103.

 

#stendhalsyndrome #stendhal #syndrome #artinablink #artdisease #תסמונתסטנדל #edvardmunch #תסמונת #artmakeill #Florencesyndrom #תסמונתאומנותית #עייפות #חרדה #אומנותכהרףעין

צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול