קוסמה טורה - הבשורה

האם יצירת אומנות מהרנסנס יכולה לעורר חוויה רוחנית? המאה ה-15 באיטליה הייתה עידן של שגשוג ופריחה תרבותית ומדעית חסרת תקדים. חצרות המלוכה שוחרות האומנות היו צמאות ליצירות מורכבות, עשירות וחדשניות שיפגינו את כוחן ועושרן, ואומנים רבים נשענו על רעיונות ההומניזם ועל תגליות מדעיות כדי לרצות את הדרישה.

אחד הספרים החשובים שראו אור באיטליה והתכתבו עם המשנה ההומניסטית היה ספרו המכונן של לאון בטיסטה אלברטי "על הציור" (1435). "על הציור" היה הראשון בסדרה בת שלושה כרכים שעסקו באומנויות השונות. הספר עיגן מדעית את עקרונות הפרספקטיבה (פרספקטיבה בציור היא דרך ליצירת אשליית מרחק ותחושת עומק על פני המשטח) ששימשה אומנים רבים ביצירתם ונתנה הגדרה חדשה לאיכות היצירה ומורכבותה הטכנית.

אולם רק מעטים השתמשו בפרספקטיבה כמו אומן החצר של פרארה קוסמה טורה (Cosme Tura). טורה קישט ב-1469 את מזבח הקתדלה של פרארה בסצנת "בשורה" (הבשורה היא אירוע שמתואר בספר לוקס פרק א' בו המלאך גבריאל מבשר לבתולה כי היא הרה מרוח הקודש). מזבח הבשורה הורכב משני תריסים שעמדו (במרווח של שני מטרים וחצי האחד מהשני) משני צידיי העוגב שעמד בקתדרלה.על פנל אחד צוייר המלאך גבריאל ועל השני הבתולה. טורה השתמש בפרספקטיבה מורכבת כדי להפגין את מעלותיו הטכניות, אך לא רק...

כשהתריסים היו מקופלים, הפרספקטיבה התעוותה, אך כששני התריסים עמדו פתוחים משני צידי העוגב, חוסר העקביות התפוגג: שתי נקודות המגוז שביצירה (אחת בכל פנל) משכו את העין אל המרווח שביניהם (היכן שעמד העוגב). כך שכאשר הושמעה מוזיקה, נדמה היה שהיא בקעה מהמרווח שבין מריה והמלאך גבריאל. באמצעות הפרספקטיבה נתן טורה למאמינים את התחושה שהמוזיקה השמיימית שבוקעת מהעוגב שקולה לביאת האלוהי על האדמה ומלווה את רגע המפגש המכונן בין המלאך והבתולה.

טורה הטיל את עקרונות הפרספקטיבה על שני התריסים ליצירת חוויה רב-חושית. הוא פרץ את המרחב הגשמי ופער פתח בציור דרכו השתחררו הצלילים. המאמינים לא הסתפקו בלחזות בקדושה, הם שמעו אותה - כמו תפילה שמשלבת את המיסטי המופשט עם הגשמי והארצי. נתן. תמונה: קוסמה טורה, הבשורה (שני פנלים), 1469, טמפרה על בד, 349x305 ס"מ, מוזאון הדואומו, פרארה, איטליה.

 

Arasse, Daniel. "L'Annonciation italienne: une histoire de perspective". Paris : Hazan, 1999.

 

#הבשורה #קוסמהטורה #אמנותכהרףעין #הבשורהלמריה #טורה #theannunciation #אומנותכהרףעין #annonciation #artinablink #cosmetura

10 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול