סלבדור דאלי - עלייה: רגע של היסטוריה יהודית

1968 - חגיגות העשרים למדינת ישראל. לרגל המאורע, הוזמנה מהצייר סלבדור דאלי, סדרה של עשרים וחמישה ציורים: רישומים, ציורים בגואש, דיו ובצבעי מים, תחת הכותרת 'עלייה – לידתה מחדש של ישראל'. היצירות מספרות ברצף כרונולוגי את סיפור העם היהודי ששב לארצו אחרי אלפיים שנות גלות.

את היצירות עיצב דאלי בהזמנת חברת Shorewood Publishers הניו-יורקית, שהתמחתה בפרסום כתבי אומנות, ועמל שנתיים עד להשלמתן. כדי להמחיש את משמעות המילה 'עלייה', שאב דאלי השראה מהתנ"ך עד ימינו. בכל ציור התמקד בתקופה שונה בתולדות העם היהודי והדגיש מנעד רחב של תחושות ורגשות: מהעצב והצער שבגלות בבל, דרך השואה, ועד לתקומה. לצד משה רבנו, נוכל לראות את דוד בן-גוריון מקריא את הכרזת העצמאות. את רחל מבכה על בניה שיצאו לגלות בבל אחרי כיבוש ירושלים על-ידי נבוכדנאצר, ואת אניית המעפילים 'אליהו גולומב,' שהעלתה ארצה פליטים ממחנות הריכוז. אחד הציורים שעוסקים בשואה Out of the Depths (ממעמקים), קיבל את שמו מספר תהילים, פרק ק"ל, פסוק א' שִׁיר הַמַּעֲלוֹת, מִמַּעֲמַקִּים קְרָאתִיךָ יְהוָה. הסדרה נסגרת בדימוי הסמלי ביותר: הברית בין אלוהים לעם היהודי - טקס ברית המילה.

התערוכה העולמית הראשונה בה הוצגה הסדרה נפתחה ב-1 באפריל 1968 בגאלרי אוף מודרן ארט (מוזיאון ההנטינגטון הרטפורד) בניו יורק, והכנסותיה הועברו לארגון הבונדס (State of Israel Bonds), שעסק במכירת אגרות חוב של המדינה ליהודי התפוצות. בתום 20 ימי תערוכה, נשלחו מספר ציורים לישראל ואחרים לערים גדולות באירופה ובארה"ב, והוחלט להוציא מהדורה מוגבלת של מאתיים וחמישים סטים של הדפסים (ליטוגרפיות), שישלחו למוזיאונים שונים ולאספנים פרטיים ברחבי העולם.

להכנת ההדפסים נשלחו הציורים לשני בתי המלאכה, פרנאן מורלו (Fernand Mourlot) בפריז, ו-וולפנסברגר (Wolfensberger) בציריך. בסוף תהליך ההפקה, נחתם כל הדפס על-ידי דאלי ולוחות האבן ששימשו ליצירת העותקים הושמדו כדי להבטיח את בלעדיות ההדפסים. כל מהדורה לוותה במכתב הקדמה מאת דוד בן גוריון, והסט הראשון הוצג כשי למוזיאון ישראל בירושלים לרגל חגיגות העצמאות של מדינת ישראל.

אולם עוד מרחפת באוויר שאלה: לנוכח השקפותיו המלוכניות של דאלי, שהיו ספק פשיסטיות, ואהדתו לפרנקו או חיבתו לדמותו של היטלר, עולה התהייה על מהות הזיקה של דאלי ליהדות, ליהודים או לישראל...

נתן.


בתמונה א': סלבדור דאלי, עלייה, 1968.

בתמונה ב': סלבדור דאלי, ברית המילה, 1968.

בתמונה ג': סלבדור דאלי, הכרזת העצמאות, 1968.

בתמונה ד': סלבדור דאלי, אניית המעפילים אליהו גולומב, 1968.

בתמונה ה': סלבדור דאלי, גם כי אלך בגיא צלמוות, 1968.

 

https://www.bh.org.il/blog-items/dali-judaism-mysterious-relationship/

https://www.salvador-dali.org/en/artwork/exhibitions/45/aliyah

https://fr.timesofisrael.com/lalyah-de-salvador-dali/

 

#dali #salvadordali #alyah #lithography #art #painting #israel20thanniversary #jewishhistory #drawing #artinablink #Alyah #אומנותכהרףעין #דאלי #עלייה

57 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול