מרי קסאט - האמבטיה

הציירת האימפרסיוניסטית מרי סטיבנסון קסאט (Mary Stevenson Cassatt) גילמה תפקיד מפתח בייצוג עולם הנשים בפריז של שלהי המאה התשע-עשרה - לבו הפועם של עולם האומנות. קסאט, מהבודדות שזכו להכרה בינלאומית עוד בחייה, למדה ציור בארצות הברית, צרפת, איטליה וספרד, והציגה מספר פעמים את יצירותיה בסלון האומנים בפריז.

כשידידה הקרוב אדגר דגה (Edgar Degas) הזמין אותה להציג לצד האימפרסיוניסטים, היא ידעה כיצד להשתלב אך שמרה על סגנונה האישי והייחודי. בעת ביקור בתערוכה בנושא הדפסים ותחריטים יפניים ב-1890, היא התפעלה מיצירותיהם של של אוטמארו (Utamaro) וטויוקוני (Toyokuni) והשפעת האסתטיקה היפנית ניכרת ביצירתה.

החל מ-1880 התעניינה קסאט בייצוגיי "אמהות וילדים" והשקפתה המקורית זיכתה אותה בתואר ציירת "המדונות מודרניות". בשונה מאליזבת ויג'ה-לברן (Elisabeth Vigée Lebrun) במאה ה-18, פאולה מודרזון-בקר (paula modersohn-becker) במאה ה-19 או לואיז בורז'ואה (Louise Bourgeois), למרי קסאט לא היו ילדים והיא הקדישה חלק גדול מעבודתה לייצוג האמהות באופן מסורתי.

בציורה "האמבטיה", הזרועות העוטפות והמגע העדין של האם (או דמות אימהית) נותנות בתנועותיה תחושת הגנה ורוך. במחווה מגוננת היא עוטפת את הילד בידה השמאלית ובידה השניה שוטפת את רגליו בעדינות. כדי להצביע על עומק בסצנה, היא הבליטה את פרצופי הדמויות במשיכות מכחול עבות ולא סדירות, שמבדילות את הפנים מהרקע המעוצב, ובזמן עבודתה ערכה ניסויים במרכיבים מתוך האומנות היפנית ושילבה מרכיבים צורניים וצבעוניים של אומנות המזרח בקומפוזיציה, זאת נוכח העובדה שמדובר בסצנה מחיי היומיום שהדהדה בהדפסים יפנים רבים.

מדובר ביצירה שמבטאת באופן מובהק את מחקרה של האומנית בנושא ההשטחה ומרכיבים עיטוריים שנמתח על-פני עבודות שונות. קסאט המשיכה לעסוק בדיוקנאות הנשים והילדים ואף רווחת ההנחה שבדיוקנאות שנעשו בין 1890-1910 היא הגיעה לשיא אומנותה: שילוב בין סגפנות החריטה היפנית לבין שפע הצבעים בהשפעת האימפרסיוניסטים.

נתן. בתמונה: מרי קסאט, האמבטיה, 1893, שמן על בד, 100.3x 66.1 ס"מ, המכון לאומנות, שיקאגו.

 

Sullivan, Mark. “Mary Cassatt: An American Impressionist in Paris. Nancy MowllMathews and PierreCurie. Eds. Yale University Press, 2018.” Journal of American culture (Malden, Mass.) 42, 4 (2019): 354.


Russel Clement, Annick Ouzé et Christiane Erbolato-Ramsey, The women impressionists : a sourcebook, Greenwood Publishing Group, 2000.


https://www.artic.edu/artworks/111442/the-child-s-bath


https://www.psynem.org/Art_psychanalyse/Des_arts_des_psys/Mary_Cassatt_portraits_mere_enfant

 

#impressionnism #אמבטיה #אמנותכהרףעין #אימפרסיוניזם #dada #אומנותכהרףעין #artinablink #cassatt #mary_cassatt

9 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול