לוסיאן פרויד - נערה עם חתלתול

עודכן: 17 באפר׳ 2021

היצירה נערה עם חתלתול (Girl with a Kitten) היא אחד משמונה דיוקנאות של קייטי שצייר פרויד לוסיאן פרויד (Lucian Freud). נכדו של הפסיכואנליטיקאי זיגמונד פרויד, היה בין הציירים הבריטים הבולטים במאה העשרים. למרות שנודע בציורי העירום ובדיוקנאות הריאליסטים שלו, יצירתו ידעה שינויים לאורך השנים.

פרויד נולד בברלין ב-1922 והגיע לבריטניה ב-1933. בין 1946 ו-1947 כשנסע ליוון, פריז וחזר ללונדון התחילה מערכת היחסים בינו ובין קיטי גארמן שתהייה גם אשתו הראשונה. קיטי הייתה בתו הבכורה של הפסל יעקב אפשטיין והדוגמנית והאספנית קאתלין גארמן. פרויד וקיטי התחתנו ב-1948 ונולדו להם שתי בנות. הזוג נפרד ארבע שנים מאוחר יותר.

היצירה Girl with a Kitten היא חלק מסדרת הציורים הכוללת ארבעה ציורי שמן, שני תחריטים, יצירה בפסטל וציור בדיו ובעפרון. בציור מוצגת קיטי על רקע בצבע בז'. היא מחזיקה חתלתול בצווארו (כאילו עמדה לחנוק אותו). מפרקי אצבעותיה בולטים, מבטה מהורהר ונדמה שאיננה מבחינה בנו - בניגוד לחתלתול שמיישיר אלינו מבט. כל מרכיב בציור מתואר בשוויון ובאיזון. נדמה שאור כסוף מאיר על עורה ובגדיה של גארמן (זה ניכר בהבדל שבין ההצללה של כף היד לעומת האצבעות). דיוקנאותיה של קיטי מבטאים שיא בסגנון הדיוקנאות המוקדמים של פרויד. הם מזכירים את הציור הראליסטי הגרמני של ראשית שנות העשרים שהתאפיין בחדות ומעין קור רוח, או חוסר רגש.

אולם עוצמת היצירה טומנה אולי בהדגשת דמותה של קיטי - נוכחות שעשויה להעיד על האופן שבו הבליט פרויד את ההיבטים הפסיכולוגיים והאנושיים במודלים היושבים שצייר בזמנו. כפי שהעיד האמן: כשצייר את דיוקנאותיו המוקדמים, נהג לשבת קרוב מאוד למודלים ולבהות בהם. מצב שלדבריו, לא היה נוח ולא נעים, לא למודל ולא לו (נלקח מתוך הספר:Freud in America 2012, 41). באמצע שנות החמישים נטש פרויד את השימוש באותה הטכניקה, יצירתו השתחררה וסגנונו נהיה חופשי יותר. נתן.

בתמונה: לוסיאן פרויד, נערה עם חתלתול, שמן על בד, 410x307 מ"מ, אוסף טייט לונדון.

 

https://www.tate.org.uk/art/artworks/freud-girl-with-a-kitten-t12617

 

#לוסיאןפרויד #נערהעםחתלתול #אמנותכהרףעין #פרויד #הולנד #אמנותכהרףעין #Girlwithakitten #lucianfreud #girl_with_a_kitten #artinablink

8 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול