זדיסלב בקסינסקי

משעשעת אותי המחשבה שאומנות היא כמו בקבוק וודקה שמושיטים לנידון למוות כמה רגעים לפני ההוצאה להורג... (זדיסלב בקסינסקי)

בליל ה-21 בפברואר 2005 נכנסו שני צעירים בני 17 ו-20 לבניין מגורים בוורשה ופרצו לדירתו של גבר בן 75. הם נמלטו מהמקום אחרי שדקרו אותו שבע-עשרה פעמים בסכין, וגנבו מדירתו מצלמות ישנות וכמה מאות תקליטורים. כשנתפסו השניים על ידי כוחות המשטרה, הודו שלא שמו לב לציורים שהיו תלויים בדירתו של האיש. הם לא ידעו שבגחמתם שמו קץ לחייו של זדיסלב בקסינסקי...

היצירה של בקסינסקי הייתה ענפה. באמצעות המכחול, הזמין אותו הצייר הפולני לצאת איתו למסע אל נבכי הדמיון, ולגעת בקרקעית. עולמו היה זרוע בדמויות ממחוזות הסיוט, נופים ומדבריות פוסט-אפוקליפטיים שוממים. דימויים של טומאה, בזות ופחד התמזגו בחן על הבד. בקסינסקי חקר את עולם המוות, את הגוף המתכלה, ותיאר אותו עד לפרטים הקטנים ביותר בדיוק ובדמיון רב. הוא לא הרבה לספר על יצירותיו ולא תמיד נתן להן שם. הוא כנראה חשש שיקבלו פירוש שיקבע אותן אחרת מהצורה בה אלו הצטיירו בראשו.

בשבילו, הציור היה כמעט מופשט, לא הצורה הייתה חשובה אלא האיזון בין מרכיבי הציור השונים, כך שגם היצירה האפלה ביותר תוכל להיות מאוזנת ולערער את הצופה. בקסינסקי המציא עולם, עולם של דמויות, עולם של מסכות, עצמים ונופים שוממים, קתדרלות נטושות, מראות אימתניים. במקרים רבים דמויותיו היו בודדות ועטופות ברקע ערפילי. לא היה אומדן או עצם שאפשר להעריך את גודלן של אלו. בשילוב נקודות מגוז גבוהות, בקסינסקי נתן לנו את התחושה שהדמויות עצומות ואימתניות. עורן היה שדוף ולא פעם מכוסה בצלקות. הפנים היו מחוקות, ארובות העיניים ריקות, תווי הפנים מעוותים, גופן קפוא ובתנועה בו זמנית.

ביצירתו העשירה, פתח לנו בקסינסקי דלת לעולם דמיוני וחבוי - כמו צוהר לבלהה. האם ישנה משמעות בכל התהו ובהו היצירתי הזה? כפי שהעיד האמן: "אינני מאמין שיש תועלת ליצירותיי וגם לא למעשיי. למעשה, אינני מאמין בדבר. המטען היחיד שאני נושא עמי ושאוכל לחלוק הוא מזוודה עמוסה בספקות, עמוסה לעייפה..."

נתן.

תמונות ללא שם מאת זדיסלב בקסינסקי (1929-2005).

 

http://www.lahordenoire-metal.com/graphisme/hommage-a-zdzislaw-beksinski.html

https://youtu.be/3vaq3Y_cnfQ

 

#בקסינסקי #זדיסלבקסינסקי #אומנותכהרףעין #אמנותכהרףעין #beksinski #zdzdislawbeksinski #artinablink #polishartist

26 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול