ולרי טטרדזה - אדם וחוה

הגעתי עד לגבול הסגנוני שלי, חשפתי את יסודותיו הבסיסיים ביותר...ומה הלאה?

על רקע נוף ירוק נטוע ברושים וכרים מוריקים ובהם כבשים, עומדים גבר ואשה. שביל מתפתל משמאל ומוביל עד אליהם. מלפנים עצם שחור בלתי מזוהה זרוע כוכבים, סמלים אסטרולוגיים, וצללית זוהרת של פסנתר במרכז הצורה. לרגלי האשה צמחייה צבעונית מגוונת. היא נשענת עם זרועה על אותה צורה שחורה ומצביעה לעבר נקודה רחוקה. הגבר עוקב אחר תנועת ידה. פניהם שלבות, סקרניות.

ביצירה אישית מאוד שואל האומן הישראלי ולרי טטרדזה מאין באנו ולאן מועדות פנינו. הזוג הוא אדם וחוה - והם מספרים את סיפור האנושות. הם נולדו עירומים והגיעו לציור ממקום לא ידוע, מלאי תקווה ושאיפות. אותה צורה שחורה מלפנים, היא מעבורת החלל שהביאה אותם לכאן ומסמלת את העבר ואת מסעם על הלום. הזוג מביט בתקווה וסקרנות אל העתיד. חוה מצביעה לעבר האופק בידה הימנית, כמו אומרת לאדם: ראה מה מצפה לנו בהמשך. סביב ידה השמאלית מתלפף נחש, זכר למטעני העבר שנוכחים ולא מרפים. טטרדזה הלביש את השניים מאותה הסיבה: הם נחתו על אותה קרקע טעונים בזיכרונות העבר. הצמחים שלמרגלות חווה מסמלים את המטענים, הרגשות, הבעיות והמכשולים שצפויים להם – תהליך היצירה שלהם היה אולי המורכב, הארוך והסזיפי ביותר: כל קו נמתח בעדינות רבה ובצבע אחר. הכוכבים וסמלי הזודיאק המיסטיים שעל המעבורת השחורה, מסמלים את השילוב בין הרוח למקום מוצאם הגשמי. צללית הפסנתר זוהרת ומאזכרת חלק מן התהליך היצירתי שעבר טטרדזה במשך חודשי העבודה הרבים על היצירה: כשעבד נהג להקשיב לסונטת אור ירח של בטהובן שהשרתה עליו נחת וסייעה לו ליצור...

ולרי טטרדזה עלה ארצה בגיל 13 מגאורגיה. כיום נשוי, אב לשניים ומתגורר במרכז הארץ. אומן ויוצר כבר מינקות, הוא מעולם לא למד באופן אקדמי וכיום מצייר אחרי שעות העבודה מפאת חוסר זמן. בבוא העת ישכור בית מלאכה ויקדיש את עצמו בבלעדיות לתשוקתו הגדולה ביותר: ציור. ברצוני ליצור בחופשיות, לטפח את אהבתי - הציור. הלוואי שאוכל להתפרנס ממנה ולהסב אושר לצופים, מספר ולרי. שאיפה עמוקה ומושרשת שמקבלת ביטוי ביצירה 'אדם וחוה': הזוג הגיע לעולם עם עבר ועם זיכרונות, חוויות וטכנולוגיה שנשארה מאחור – העולם החדש ריק בתולי ממחשבות, הוא התגלמות הבריאה, הכול עוד פתוח והרשות נתונה. ומה הלאה שואל טטרדזה? ליצור, עוד ועוד ועוד... נתן.

בתמונה: ולרי טטרדזה, אדם וחוה, 2020, שמן על בד, 70x50 ס"מ, אוסף פרטי.

 

מתוך ראיון עם ולרי טטרדזה, יולי 2020.

 

#ולרי_טטרדזה #אדם_וחוה #אמנותכהרףעין #אדםוחוה #valerytetradze #אומנותכהרףעין #artinablink #adamandeve

9 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול