ג'יימס וויסלר - אימו של האומן

את יצירתו, סידור באפור ושחור מספר 1 או "אימו של האומן", השלים הצייר האמריקאי ג'יימס אבוט מקניל וויסלר (James Abbott McNeill Whistler) בקיץ 1871. אז התגוררו אימו והוא בצ'יין ווק (Cheyne Walk) שברובע צ'לסי. בדיוקן נראית, אנה מטילדה מקניל ויסלר (Anna Matilda McNeill Whistler), אימו של וויסלר, יושבת על כיסא ורגליה מורמות על הדום. בפינה הימנית העליונה מופיעה המונוגרמה של וויסלר, ועל הקיר מתנוססת תמונת נוף של נהר התמזה. הכותרת מזכירה את נושא הציור הפשוט - קטע מחיי היומיום ללא כל ייפוי או קישוט.

הקווים הקפדניים ומניפת הצבעים החדגונית מדגישים את רגעי השגרה הנוקשה מעט שחטף המכחול, ומצביעים על עניינו של וויסלר בהדפסים - עדות לכך בתמונה שעל הקיר. לחייה הנפולות מעט מעידות על גילה המתקדם יחסית, אך פניה חלקות באופן מפתיע. תחושת החדגוניות נשברת בזכות סומק הלחיים והשפתיים של אנה שמרכך את הבעתה החמורה. אנה וויסלר מביטה קדימה, שפתייה קפוצות, אולי כסימן לאיפוק. הפילוסוף תומאס קרלייל (Thomas Carlyle) שימש כדוגמן ליצירה אחרת של וויסלר שנודע בכותרת: סידור באפור ושחור מס' 2: דיוקנו של תומאס קרייל, ובעקבותיה קיבל סידור באפור ושחור מספר 1 את שמו.

סברה גורסת כי היצירה הייתה בחלקה מאולתרת. במכתב שכתבה אנה, היא מספרת שבתו של חבר הפרלמנט ויליאם גרהם (William Graham), מגי בת ה-15, אמורה הייתה לשמש כמודל ליצירה אך לא הופיעה בבית המלאכה של בנה. וויסלר שראה את אמו בלבוש כהה התרשם מהניגודיות הצבעונית שנוצרה בינה לבין הקיר שנגדו היא עמדה ועלה במוחו הרעיון לצייר אותה. הוא הפך קנבס מצוייר בחלקו וצייר את אימו בצד החלק. רישום מוקדם מראה אותה עומדת, אך לבסוף השתנתה תנוחתה.

הדיוקן הוצג לראשונה בתערוכה באקדמיה המלכותית בלונדון ב-1872 אך לא השאיר רושם רב. הוא נרכש על-ידי צרפת ב-1891 והוצב במוזיאון לוקסמבורג (Musée du Luxembourg). כעבר 31 שנים הוא הועבר ללובר וב-1986 נדד למוזיאון ד'אורסה שם הוא עומד עד היום.

נתן.


1. ג'יימס אבוט מקניל וויסלר, סידור באפור ושחור מס' 1, 1871, שמן על בד, 144.3x163 ס"מ, מוזיאון ד'אורסה .

 

Russell, I. Jon. “Art Commentary: Whistler's Mother A Controversial Painting by an Expatriate American.” Journal of musculoskeletal pain 16.1-2 (2008): 3–6.

https://www.musee-orsay.fr/fr/collections/oeuvres-commentees/peinture/commentaire_id/arrangement-en-gris-et-noir-n1-445.html?tx_commentaire_pi1%5BpidLi%5D=509&tx_commentaire_pi1%5Bfrom%5D=841&cHash=95573e0518

https://www.musee-orsay.fr/fr/collections/catalogue-des-oeuvres/notice.html?nnumid=974

 

#וויסלר #דיוקן #אמושלהאומן #גיימסוויסלר #סידור_באפור_ושחור_מס_1 #מוזיאוןדאורסיי #אמריקאי #צייר #אומנותכהרףעין

24 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול