ברונזינו - אלגוריה עם ונוס וקופידון

אניולו ברונזינו (Agnolo Bronzino), היה מ-1537 ועד למותו הצייר הרשמי של חצר הדוכס של פירנצה, קוזימו הראשון דה מדיצ'י (Cosimo I de' Medici). ב-1545 בערך, התחיל האומן לעבוד על יצירתו הידועה 'אלגוריה עם ונוס וקופידון' (Venus, Cupid, Folly and Time), שתינתן כשי למלך צרפת פרנסואה הראשון (François premier).

הציור העשיר בסמליות קלאסית תאם את האידיאלים של הרנסנס המאוחר. אולם, למרות הקווים המהוקצעים, הצבעים הזועקים או הסצנה הארוטית, מסתירה היצירה מסר אפל הרבה יותר. היצירה 'אלגוריה עם ונוס וקופידון' סקרה את הטעמים הארוטיים של חצרות איטליה וצרפת במאה ה-16, לפני ההכרה הנרחבת במערך הסיבות למחלות-מין. וזאת למרות שחמישים שנים לפני שנעשתה היצירה, התוודעה אירופה למחלת העגבת שהותירה את הרופאים והאוכלוסייה חסרי אונים. ויש חוקרים הטוענים שהציור של ברונזינו אינו אלא משל להשלכותיה של העגבת.

במרכז היצירה עומדות שתי דמויות שמתנשקות בתשוקה, ונוס וקופידון - אם ובן. הם מוקפים בדמויות רבות, ולכל אחת משמעות משלה. בפינה הימנית נראה איש מבוגר המחזיק בסדין כחול כאשר הדמות שמשמאל, מושכת אותו אליה בחזרה. המאבק על הסדין מתקיים בין דמויות 'הזמן' שמימין ו'השכחה' שמשמאל. מבטה הריק של השכחה מסגיר את רצונה להסתיר את המתרחש ולגרום לו להישכח. לעומתה, הזמן מנסה לחשוף את ההתגפפות האסורה שבחזית. העדר המבט של דמות השכחה יכול גם לתאר כמה מהשלכותיה הנוירולוגיות של עגבת שלא טופלה, כמו בפגיעה בעצב הראיה ודמנציה.

משמאל (מתחת למרפק הימני של ונוס) נראית דמות מבועתת: הקנאה. עורה כהה (ומצביע כביכול על זיהום בקטריאלי בעקבות המחלה). עיניה אדומות - אולי בעקבות פגיעה בעצבים. אצבעותיה נפוחות, פניה מעוותות, והיא צורחת בפה חסר שיניים. אך הסימנים אינם חד משמעיים. וסימנים רבים הופרכו. למשל, השיניים המעטות שבפי הקנאה ונתפסו כסימן להרעלה כרונית (בעקבות הטיפול בכספית נגד המחלה) היו מראה שכיח. שכן, עקירה הייתה הטיפול היחיד נגד עששת. האמנם נכונות המסקנות?

יצירתו של ברונזינו ממשיכה לעורר דיונים, שאלות ותהיות רבות. כך או כך, יש הסוברים שבקוויו ובצבעיו הוא קידם מסר לטובת בריאות הציבור; כזה שרלוונטי היום בדיוק כפי שהיה בימיו של הצייר.


נתן.


בתמונה: ברונזינו, אלגוריה עם ונוס וקופידון, 1545, שמן על בד, 146.5x116.8 ס"מ, הנשיונל גאלרי, לונדון.

 

Cook, Christopher. “An Allegory with Venus and Cupid: A Story of Syphilis.” Journal of the Royal Society of Medicine 103, 11 (2010): 458–460.

Lazzeri, Davide et al. “The Hand in Art: Bronzino’s Allegory of Venus and Cupid.” The Journal of hand surgery (American ed.) 40, 8 (2015): 1664–1665.

Tagarelli, Antonio, Donatella Lippi, and Anna Piro. “Syphilis or Jealousy? Analysis of a Figure in Bronzino's Painting ‘Allegory of Venus and Cupid’ (National Gallery, London).” Sexually Transmitted Infections 89, 1 (2013): 44.

 

#ברונזינו #ונוס #קופידון #סיפיליס #אלגוריה

7 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול