ארנולד בוקלין - אי המתים

היצירה היא חלק מסדרה של חמישה ציורים (אחד שלא שרד) שצייר האמן הסימבוליסט השוויצרי ארנולד בוקלין (Arnold Böcklin) בין 1880-1886. ביצירה מתואר אי בלב ים וסירה קטנה ששטה עד אליו. בתוך הסירה עומדת דמות עטופה בלבן ועל ידה יושב שייט המשיט את הסירה אל המפרץ. על האי, חצר מוצלת, סלעים תלולים וברושים עצומים שמשרים אווירה של בדידות ומסתורין. באפריל 1880 עבד ארנולד בוקלין על הגרסה הראשונה של האי כיצירה אישית ולא הופיעה בה הסירה והדמויות הקטנות שבתוכה. עד שבאחד הימים קיבל הזמנה מלקוחה בשם מארי ברנה (Berna).

גברת ברנה רצתה שיצייר עבורה יצירה שתתכתב עם ממד החלום, היא ראתה את יצירתו אי המתים ובקשה ממנו ציור באווירה דומה, ובוקלין צייר גרסה שנייה של היצירה במיוחד בשבילה. לפני שהשלים את היצירה, ביקשה ממנו גב' ברנה להוסיף סירה ששטה לעבר האי ובתוכה משיט ודמות מכוסה בבדים לבנים. שבוקלין שאל אותה על פשר התוספת והיא ענתה שהתאלמנה לא מכבר ולפני שתינשא בשנית לדוכס ולדמאר פון אוריולה ותפתח דף חדש בחייה, רצתה להקדיש את יצירה לבעלה המנוח כמחווה אחרונה ולתאר אותו במסעו האחרון... סיפורה של מארי ברנה נגע כל־כך בבוקלין עד שהחליט להוסיף את הסירה והדמויות גם בציורו הראשון ובכל הגרסאות שתבואנה.

האי המסתורי הממוקם במרכז הקומפוזיציה. הוא מתווה מעין חלל מנותק משאר העולם, כזה שמקבל ממד של קדושה כמעט (ביוונית: טמנוס). האופק הפתוח מאפשר לצופה לחזות בריק שמגביר את תחושת הבדידות הכללית. תוספת הדמויות, לבקשתה של גב' ברנה, מאזנת את הקומפוזיציה.

הנקודה הלבנה שבסירה יוצרת ניגודיות בהירה עם פנים האי הנטוע ברושים כהים וגבוהים. המת העטוף בבד לבן לוכד את עין הצופה ומצמצם את החשש מפני התהום האפלה שבמרכז היצירה. ידוע כי בוקלין היה בקי במיתולוגיה היוונית ויצירות רבות שלו אכן התכתבו עם הנושא. לכן אפשר להניח "שאי המתים" הוא משל או תיאור ממשי של מסעה המיתולוגי של נשמה לעולם הבא. אם כך, האם הדמות בלבן היא גופה או נשמה שעזבה את העולם ואילו האוחז במשוטים הוא כארון, המשיט שמוביל אותה לאורך נהר הסטיקס אל יעדה האחרון, ההאדס?

נתן.

תמונה א': ארנולד בוקלין, אי המתים (גרסה א'), 1880, שמן על בד, 80x150 ס"מ, המוזיאון לתולדות האומנות, באזל.

תמונה ב': ארנולד בוקלין, אי המתים (גרסה ב'), 1880, שמן על בד, 80x150 ס"מ, המטרופוליטן מוזיאון, ניו יורק.

תמונה ג': ארנולד בוקלין, אי המתים (גרסה ג'), 1883, שמן על בד, 80x150 ס"מ, הגלריה הלאומית לתולדות האומנות, ברלין.

תמונה ד': ארנולד בוקלין, אי המתים (גרסה ד' - הושמדה), 1883, שמן על בד, 80x150 ס"מ.

תמונה ה': ארנולד בוקלין, אי המתים (גרסה ה'), 1883, שמן על בד, 80x150 ס"מ, המוזיאון לאומנויות יפות, ליפציג.

 

https://www.metmuseum.org/fr/art/collection/search/435683 https://www.youtube.com/watch?v=YCdaI2SafCo&t=89s https://artschaft.com/2018/10/11/arnold-bocklin-the-isle-of-the-dead-iii-1883/?fbclid=IwAR3H7yCqB0OXUXT_e00Fl8Nd9uhpIb-UxmIGfpcUQJu4HD1-sXLIwueo_Eg

http://www.koregos.org/fr/pierre-franck-l-ile-des-morts/ https://www.youtube.com/watch?v=YCdaI2SafCo

 

#בוקלין #איהמתים #אמנותכהרףעין #ארנולדבוקלין #מוות #אמנותכהרףעין #theisleofthedead #bocklin #arnoldbocklin #artinablink

55 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול