אוולין דה מורגן

האומנית אוולין דה מורגן (Evelyn De Morgan) פעלה מאמצע המאה ה-19 באנגליה. בסגנונה השתייכה לזרם הפרה-רפאלי (Pre-Raphaelite) - קבוצת אומנים צעירים שפעלה באותה התקופה בבריטניה - ויצירותיה תרמו לקידום הרעיונות האנטי-ממסדיים של התנועה. בעבודותיה, התמקדה דה מורגן בימי הביניים, ביצורים דמיוניים כמו בתולות הים ובמשלים מגוונים.

ב-1873, היא הייתה האישה השלישית שהתקבלה לבית הספר סלייד לאומנויות יפות (Slade School of Fine Art) וזכתה במלגה ופרסים על רישומיה ויצירותיה. דה מורגן גם למדה מדודה, האומן ג'ון רודם ספנסר סטנהופ (John Roddam Spencer Stanhope) והוא השפיע מאוד על עיצוב הסגנון החזותי שלה. משנת 1875 היא נהגה לבקרו לעיתים קרובות בביתו שבפירנצה, ושם למדה על אומני הרנסנס המוקדם והמאוחר. השפעת מאסטרים מן המאה ה-15, לרבות בוטיצ'לי, ניכרת בעבודותיה מאותה התקופה ואילך. אך ככל שבסגנונה התעצב, כך היא גם התרחקה מהנושאים ומהסגנון הקלאסי והמסורתי שאליו חונכה בסלייד.

בחייה ובבחירותיה המקצועיות, מרדה האומנית בחינוך ובסטריאוטיפים המגדריים של התקופה שהיו מנת חלקה. במשך לימודיה בסלייד למשל, היה מלווה שהסיע אותה עד לבית הספר ובחזרה, אך את הרחוב האחרון שהפריד אותה ממוסד הלימודים, היא התעקשה לצעוד לבדה, עם חומרי העבודה בידיים.

ב-1883 פגשה האומנית את הקדר ויליאם דה מורגן (William Frend De Morgan), השניים נישאו כעבור ארבע שנים. השפעתו של ויליאם על סגנונה ניכר ביצירותיה. האהבה והזוגיות, למשל קיבלו מקום גדול יותר בעבודתה, כמו גם מקום המיסטיקה.

עבודותיה של דה מורגן ידועות בפירוט הרב שאפיין את הפרה-רפאליטים. רווח בהן השימוש בצבעים בהירים, בסמלים ובמרכיבים מעולם הצומח, והנושאים הדמיוניים והמיתולוגיים שתיארה תואמים את ערכי התנועה. אלא שבסגנונה בלט המרכיב הדתי והמיסטי, קל וחומר אחרי פגישתה עם ויליאם - המאבק בין האור לחושך, בין הטוב לרע ועליית הנפש לאחר המוות למלכות שמיים.

שמונה שנים אחרי פטירתה של האומנית ב-1919, הוקמה קרן הנאמנות דה מורגן (De Morgan Foundation) לקידום אומנות, על ידי אחותה של האומנית, וילהלמינה סטירלינג (Wilhelmina Stirling) . שישה עשר ציורים מאוסף הקרן נהרסו ב-1991 ושאר הציורים אשר בבעלות הקרן מוצגים כיום ברחבי בריטניה.

נתן


1. אוולין דה מורגן, פלורה, 1894, שמן על בד, 199x88 ס"מ, אוסף דה מורגן, לונדון.

 

https://www.demorgan.org.uk/

Jan March. Pre Raphaelite Sisters. London, England: National Portrait Gallery Publications,2019.

 

#דה_מורגן #פרהרפאלית #רפאל #ציור #אנגליה #אומנית #Artinablink #אומנותכהרףעין #נשים #פרה_רפאליזם #אומנות #אווליןדהמורגן

32 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול