אדואר מאנה - בר בפולי ברז'ר

הפולי ברז'ר (Les Folies Bergère) היה אחד ממוסדות התרבות הידועים בפריז של סוף המאה ה-19 וסמל לעידן המודרני. היצירה של אדואר מאנה (Edouard Manet), המתארת את בית הקפה שבמקום, נחשפה בסלון 1882 ומאז לא חדלה לעורר מחלוקת.

מאנה הדגיש את אופייה המודרני על-ידי הבלטת האורות המרצדים על בקבוקי הבירה שעל הדלפק. המלצרית, סוזון (Suzon), עומדת מאחורי בר גדוש בבקבוקים. השוואת הסקיצות לציור הסופי מראה עד כמה מאנה סטה מהמקור. בסקיצה, סוזון משלבת ידיים, גופה מוטה ימינה והיא נשענת לפנים. בהשתקפותה במראה שמאחוריה היא נראית משוחחת עם לקוח.

אולם הקומפוזיציה מבולבלת: הבקבוקים שעל השיש משתקפים בקצה הלא נכון של הדלפק. המנדרינות בכלי הבדולח מלוטשות עוד יותר מפניה של המלצרית. מדוע כל הבקבוקים סגורים ושום כוס אינה עומדת, מוכנה למילוי? מדוע בקבוקי השמפניה מונחים סתם כך בטמפרטורת החדר ולא במקום צונן? מה פשר הבעתה של המלצרית? למה היא כה נפרדת מהשתקפותה בעוד שהשתקפות הלקוח נראית קרובה אליה הרבה יותר ממה שאמורה להיות במציאות?

בדיקת רנטגן הראתה שמאנה הרבה לשנות את הקומפוזיציה, ובכל שינוי העמיק את הפער שבין סוזון להשתקפותה. בגדיה זהים, אך אפשר לטעות ולחשוב שמדובר בשתי דמויות שונות. בראי היא נראית מלאה יותר ותנוחתה הנטויה מעידה שהיא מקשיבה בדריכות לדברי הלקוח המשופם. אלא במחזית, היא בוהה בחלל ותנוחתה זקופה יותר ממה שנראה בראי. מהורהרת או קשובה? בשיחה או בגפה?

דמותה של המוזגת נתפסה לא פעם כייצוג של אותן מלצריות במקומות כמו הפולי-ברז'ר אשר מכרו משקאות, ובאופן בלתי רשמי גם את גופן. אך ארשתה, תנוחתה ומחשופה של סוזון משתמעים לשתי פנים: תכשיטיה מזכירים את אלו של אולימפיה (Olympia), שצייר מאנה כשני עשורים קודם לכן. אולי כרמז לתפקידה הכפול?

אבל מחשופה מוצנע בפרחים, ובסקיצות, ידיה היו בכלל על המותניים. כעת, זרועותיה מושטות ופרקי הידיים מקופלים על קצה הדלפק בתנוחה של המתנה. אלא שתנוחה זו שימשה לעתים קרובות במאה ה-19 בייצוג הבתולה מריה בסצנות "העיבור ללא רבב". האמנם מדובר בפרשנות לחברה בת זמנו של מאנה?

נתן.


1. אדואר מאנה, הבר בפולי ברז'ר, 1882, שמן על בד, 96x130 ס"מ, גלריית קורטו, לונדון.

 

Karen Serres, La Collection Courtauld : Le Parti de l'Impressionnisme, Paul Holberton, 2019

https://www.beauxarts.com/grand-format/mirage-mon-beau-mirage/#&gid=1&pid=3

 

#מאנה #סוזון #הבר_בפולי_ברזר #אימפרסיוניזם #בית_קפה #פריז #Artinablink #אומנותכהרףעין

72 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול